Ha valakinek nem megfelelő a tartása, akkor nagyon gyakran léphet fel nála nyaki- és gerinctájéki fájdalom. Amikor az iskolában a gyermekek hozzászoknak a görbe testtartáshoz, akkor idővel kialakulhat gerincferdülés. Ezt gyermekkorban könnyebb és egyszerűbb kezelni, viszont fájdalmas. A gerincferdülés kezelése a gyógytornászok egyik leggyakoribb feladata.
A szakértők bár azt mondják, hogy 85 %-ban ismeretlen eredetű a kiváltó ok, a legtöbbször mégis a rossz testtartás okozza. A maradék 15 %-ban előfordulhat valamilyen veleszületett rendellenesség, izomsorvadás vagy anyagcserezavar. A gerincferdülés lányoknál gyakoribb és főleg 10-12 éves kor körül jelentkezik. Az esetek 90 %-nál a háti és ágyéki gerinc részen alakul ki a ferdülés. A gyenge hátizomzat és a tartási rendellenesség hozzájárul a gerincferdülés kialakulásához. Ez sokszor igen fájdalmas tud lenni, főleg amikor már a kezelés folyik. Sokan nem tudják, de a tünetei közé tartozik a sánta járás, a hátfájdalom, valamint a csökkent fizikai terhelhetőség.
A gerincferdülés gyógyítható betegség?
Igen, hiszen a rosszabb állapotban lévő, előrehaladottabb ferdülések műtét útján is helyrehozhatóak. Azonban a gyógytorna és a masszázs segíteni szokott az enyhébb esetekben. A kezelés fájdalmas lehet, hiszen a ferde gerincet egyenes állásba vagy közel egyenes állásba kell hoznia a szakembernek. A gyógytorna mellett, a fűző viselése jelenthet még kiegészítő kezelést, ami 30 foknál kisebb görbület esetén elegendő szokott lenni.
Természetesen a fűzőt csak és kizárólag gyógytornával párosítva lehet használni. Heti 2-3 alkalmat szükséges tornával eltölteni, de a gyakorlatokat otthoni is naponta el kell végezni. Csak a rendszeres mozgással lehet helyrehozni a ferde részeket. Az úszás is kiváló megoldás lehet kiegészítésként, viszont a futást kerülni kell a kezelés időszakában, ugyanis rendkívül megerőlteti az ízületeket. 45 fokot elérő görbület esetén a műtét elkerülhetetlenné válik, hiszen itt a gyógytorna és a fűző már nem jelent segítséget.
A mozgás sokat számít a gerincferdülés kezelésében
A serdülőkori gerincferdülés általában a mozgásszegény életmód és a helytelen testtartás velejárója. Az izomzat fejlődése nem tud lépést tartani a csontok és csigolyák növekedésével. Azonban a fiatalon elkezdett úszás komoly segítséget jelent a megelőzésben is. A legtöbben nem is tudják, de a gerincferdülést igen komolyan kell venni és minél előbb kezeltetni szükséges. Az idő előrehaladtával ugyanis csípőízületi kopás jöhet létre a térd folyamatos terhelése miatt. Ugyanis, akinek ferde a gerince, az a járásban is megmutatkozik.
Az egyik csípőjét mindig magasabbra emeli, hiszen olyan feszesek a gerinc alsótáján megtalálható izmok, hogy nem lehetséges az azonos magasságú lábemelés. Súlyos fokú gerincferdülés esetén még légzőszervi akadályozottság is létrejöhet, valamint másodlagos szívbetegség alakulhat ki hosszú távon. Erre sajnos a legtöbben nem is gondolnak, akik gerincferdülésben szenvednek. Természetesen itt is a megelőzés lenne az ideális, mielőtt kezelés válna szükségessé.