A laza szemhéjbőr eltávolítása indokolt, hiszen az esztétikai problémák mellett funkcionális panaszokat okoz, azonban nem mindenkinél kivitelezhető. Ezért is érdemes időpontot foglalni konzultációra, hogy egyáltalán kiderüljön, hogy a te esetedben lehetséges-e a szemhéjműtét és a laza szemhéjbőr eltávolítása. A bőr öregedésével csökken a kollagén- és elasztintermelés, ami az epidermisz rugalmasságának elvesztéséhez vezet.
Ezenkívül a genetikai tényezők, az UV-sugárzás, a dohányzás, a krónikus fáradtság és az alváshiány is gyorsítja ezt a folyamatot. Hagyományos eljárás a blepharoplasztika, aminek során sebészi úton távolítják el a felesleges bőrt, a zsírszövetet és esetenként az izmot.
Tartós és látványos eredménnyel jár, de sokan mégis ódzkodnak tőle, félnek a fájdalomtól, a hegektől, az altatástól vagy egyszerűen nem akarnak kés alá feküdni. Ezeknek az embereknek felértékelődnek a műtétmentes alternatívák, amik ugyan nem garantálnak azonnali és drasztikus változást, de kíméletesen javítják a szemkörnyék állapotát.
A legnépszerűbb nem sebészi megoldások
Számos kozmetikai és orvos-esztétikai eljárás létezik, amik a laza szemhéjbőr kezelésére kínálnak opciót. Ezek között vannak energiabázisú kezelések, injekciós megoldások és kozmetikai produktumok. A plazmakezelés az egyik legígéretesebb műtét nélküli alternatíva. A plazmatechnológia során kis elektromos ívek segítségével apró pontokat égetnek a bőr felszínén, ezáltal fokozva a kollagéntermelést.
A bőr összehúzódik és feszesebb hatást kelt. Az eredmény 1-2 évig tarthat, bár a javulás fokozatos és több kezelés is szükséges lehet. Fontos a szigorú fényvédelem és a megfelelő regenerációs idő betartása. A rádiófrekvenciás és ultrahangos kezelések szintén a bőr mélyebb rétegeinek melegítésével serkentik a kollagén- és elasztintermelést.
Hatásuk fokozatos és főként enyhe lazaság esetén a leglátványosabb. A hialuronsavas injekciók szintén javítják a szemkörnyék megjelenését, különösen az alsó szemhéj területén. A cél ilyenkor a volumenpótlás és a bőrkép javítása. A hatás időleges, általában 6-12 hónap.
Kinek ajánlottak az efféle kezelések?
A műtét nélküli kezelések elsősorban azoknak ajánlottak, akiknél a bőrmegereszkedés még enyhe vagy közepes mértékű és nem céljuk a drasztikus átalakulás. Ezek a módszerek kiválóak lehetnek 30-50 év közötti embereknek, illetve azoknak, akik a műtétre még nem állnak készen vagy nem vállalják annak kockázatát. A nem sebészeti alternatívák előnyei közé tartozik a kevesebb mellékhatás, a rövidebb gyógyulási idő, a természetes hatás és nem utolsó sorban, hogy kombinálhatók más kezelésekkel.
Mindezektől függetlenül a sebészeti beavatkozások még mindig a legnépszerűbb opciók közé tartoznak, hiszen hosszú távú megoldást jelentenek. Jelentősebb bőrfelesleg esetén is alkalmazhatók, például akkor, ha a szemhéjak már annyira megereszkedtek, hogy az esztétika mellett funkcionális panaszokat is okoznak.
Mielőtt bármilyen beavatkozásra sor kerülne, alapos konzultációra van szükség ahhoz, hogy a legmegfelelőbb módszer kerüljön kiválasztásra. Magyarországon számos kiváló rendelő van, ahol magasan képzett specialisták dolgoznak.