A mai világban az építkezők igen sokféle alapanyag közül tudnak válogatni. Idetartozik többek között a szendvicspanel, a trapéz- és hullámlemez is. Ezek mind-mind lehetővé teszik a gyors és biztonságos építkezést. A hullámlemez tökéletes választás mezőgazdasági és lakóépületek burkolására. Ráadásul esztétikus és az egészségre egyáltalán nem tartalmaz káros anyagokat. A Pascal hullámlemez útmutatója is tesz erről említést. Sajnos a palatető, vagyis a hullámpala bontásából rengeteg káros anyag kerül a levegőbe. Az azbeszttel szennyezett hullámpala rendkívül káros anyagnak számít.
Nem véletlen, hogy manapság már számos országban betiltották a használatát. A hullámpala remek helyettesítője lehet a hullámlemez, ami kinézetében nagyon hasonló, mégsem szennyezi a környezetet és nem tartalmaz egészségkárosító összetevőket. Ezen kívül olcsó és hatékony megoldást kínál a különféle tárolók, mezőgazdasági épületek és garázsok burkolásához.
A hullámlemez időtálló megoldásnak tekinthető?
Többféle anyagból készülhet, a kiváló felületkezelésének köszönhetően pedig tartós megoldásnak számít. Ezen kívül elmondható róla, hogy a felülete nehezen szennyeződik. Viszont, ha valamilyen oknál fogva mégis kerülne rá szennyeződés, akkor azt egyszerűen vízsugár segítségével le lehet mosni. Nagyon fontos tulajdonságnak számít, hogy önhordó szerkezete miatt, a hullámlemez bármilyen felületre felerősíthető.
A relatív kicsi súlyának köszönhetően, nem terheli meg a falakat, alapzatokat. Ráadásul többszörösen újrahasznosítható és környezetbarát megoldásnak számít. A hullámlemez anyagát, esztétikáját és funkcióját tekintve, tökéletes választás bármilyen épület burkolására. Ha spórolni szeretnénk egy garázs építése során, akkor válasszunk olcsó, mégis megbízható megoldást! A hullámlemez felhasználása gyakorlatilag teljesen megegyezik a trapézlemezével. Ha számunkra fontos, hogy az újonnan készülő tető esztétikus és igényes legyen, akkor válasszuk a hullámlemezt!
Mit érdemes tudni a hullámlemezről?
A hullámlemez vastagsága 0,4 és 0,75 milliméter között változhat. Cinkkel felületkezelt acéllemezből készül, aminek az egyik oldalát műanyag bevonattal látják el, így jobban ellen tud állni az időjárási viszontagságoknak. Többféle méretben készülhet. Erre általában a következő mérőszámokat, jelzéseket kell figyelembe venni: „S” vagy „SIN”. A betű mindig a sinust, vagyis a hullámot jelöli, míg az utána következő szám a profil mélységét milliméterben kifejezve. Vegyük például az S18-as jelző számot.
Ez ugyebár azt jelenti, hogy hullámlemezről van szó, aminek a profilmélysége 18 milliméter. Vagyis a hullámprofil 18 milliméteres magasággal rendelkezik. A hullámlemez lehet bitumenes és műanyag bevonattal készült is. Ez utóbbi verzió olcsóbb megoldásnak számít, hiszen kisebb a súlya, így pedig a tetőszerkezetet sem terheli meg olyan jelentős mértékben. A bitumenes hullámlemez is rendkívül gazdaságos és tartós tetőfedési megoldásnak számít, ráadásul könnyedén alakítható. Nem kell megijedni, mert a bitumenes lemezeket már formaldehid-mentesen gyártják, vagyis környezetbarát megoldásnak számítanak.